Fajok

 

E

G

M

N

S

T

Y

Z

Ember:

A George Lucas által kitalált Csillagok háborúja univerzumban az ember a legnagyobb számban előforduló faj, a galaxisban több millió bolygót gyarmatosítottak.

Emberek

Az emberek voltak az elsők, akik feltalálták a hiperhajtóművet a Corellia bolygón. Ekkor az emberek már jelen voltak több bolygórendszeren is a galaxisban.

A Csillagok háborúja emberek többnyire azonosak a Földön lakó emberi fajjal. A mitológiában a faj eredete nem ismert, legtöbben azonban feltételezik, hogy az első emberek a Coruscant bolygón jelentek meg, a galaktikus kormányzat központjában, de ez a feltevés még nem volt teljesen bizonyítva.

A legtöbb ember olyan bolygókon él, ahol ők vannak többségben, de előfordul, hogy űrlényekkel is együtt élnek.

Nagyrészt emberi bolygók a Naboo és Corellia is.

Néhány fontosabb emberi karakter: Anakin és Luke Skywalker, Padmé Amidala, Han Solo és Lando Calrissian.

Emberekhhez közel álló fajok

Több faj hasonló az emberekhez, mert sok fizikai tulajdonságokban egyeznek. Ezek állítólag az emberekből fejlődtek ki egy másik fejlődési vonalon.

Sith

A Sith faj egy különleges eset, mivel ők eredetileg egy nem emberi faj voltak. Genetikailag keresztezték őket a sötét jedik egy csoportjával, amelyek a bolygójukra menekültek. Így lett vörös színű bőrük és csápszerű 'szakálluk'. Mivel kapcsolatban voltak azokkal, akik az Erő sötét oldalán álltak, a 'sith' szót használták azok a sötét oldalon álló csoportok is, amelyek nem voltak vérbeli kapcsolatban az eredeti sith fajjal.

Geráni

Az emberekkel közeli rokonságban álló faj vagy alfaj. A fő különbség, hogy a gerániak életben maradásához alacsony koncentrációban hidróniumgáz belégzése is szükséges, az emberek által belélegzett standard gázok mellett. A filmekben egyetlen képviselőjük jelenik meg mérhető időre, mégpedig a Sergeant Doallyn nevű karakter, aki a Jedi visszatér c. epizódban megpróbálja a Csubakkát elfogó Boussh-t megállítani ama szándékában, hogy bejusson Jabba palotájába.

Az Utai-Pau'an fajtársulás

Az Utapau lakói a szimbiotikus társadalmi kapcsolatban élő pau'ánok és az utai-k. Bizonyos források szerint ők emberközeli fajok, annak ellenére, hogy az Utai-k külseje, bár humanoid, meglehetősen idegenszerű.

Mások

Más emberközeli fajok is meg vannak említve különböző könyvekben és képregényekben. Ezek megjelenésben nagyon hasonlítanak az emberekre, de van néhány meghatározó tulajdonságuk, ami az emberekben nincs meg.

Chiss

Egy kék bőrű, de egyébként humanoid kinézetű nép volt, amely az emberi fajhoz genetikailag közel állt. Legfontosabb képviselője a Tymothy Zahn író által kreált Thrawn főadmirális.

Gunganek:

A gunganek (ejtsd: gángenek) kitalált faj a Csillagok háborúja univerzumában. A Naboo bolygót lakó értelmes, humanoid kétéltű élőlények.

Biológia

Humanoid testfelépítésű, félig-meddig kétéltű lények. A Naboo vizes területeit lakják, legnagyobb városaik a bolygó tengereinek mélyén fekszenek. Légzőszervrendszerük alkalmas tenger alatti és tengerfelszín feletti életmódra is (A Star Wars: Galactic Battlegrounds adatbankja szerint, a levegőben és a vízben is tudnak lélegezni). Bőrük igényli, hogy a levegő páratartalma magas legyen: a szülőbolygójuknál jóval szárazabb és melegebb éghajlatú helyeken, huzamosabb felszíni tartózkodás során kiszárad és sérülékennyé válik.

Porcszerű anyagból álló csontvázrendszerük (amely tehát nem is "csont"-váz) erős, akárcsak az embereké, de jóval rugalmasabb, így tagjaik hajlékonyabbak, és olyan mozgásokra is képesek mind a víz alatt, mind a felszínen, melyek ember számára lehetetlenek. Emiatt is nagyon ügyes harcosok és mesteremberek, négy ujjas kezükkel remek járműveket, eszközöket és víz alatti városokat építenek.

Koponyaformájuk leginkább egy lóéra vagy tapíréra emlékeztet, kivétel a két nagy, oldalt gömbszerűen kidudorodó szemük, és hatalmas, ernyőszerű fülük (ők haillu-nak nevezik), utóbbi a víz alatti navigációt is segíti, de érzelmeik kifejezésének is fontos eszköze. Nyelvük a békákéhoz hasonlóan hosszúra kinyújtható és ragadós.

Két nemük van, és az emberekhez hasonlóan, többnyire családokban élnek. Tojásrakók, kikelt ivadékaikat - akikből általában elég sok van - szeretettel gondozzák.

Két rasszuk van, a vékonyabb és színesebb bőrű otolla gunganek (mint pl. Jar-Jar Binks), valamint a sötétebb és zöldesszürkébb bőrű és jóval robusztus testfelépítésű, ugyanakkor sokkal emberszerűbb ankura gunganek (mint pl. Nass főnök).

Történelem

A gunganek magukat őshonosnak tartják a Naboon, bár ez az állítás nem általánosan elfogadott.

Az ősidők

Sokáig uralkodó fajként éltek a bolygón, csak egy meglehetősen intelligens és nagy testméretű agresszív négylábú, a bursa hordái ellen kellett küzdeniük. Ekkoriban kezdtek fegyvereket készíteni és törzsi hadseregeket felállítani, amelyeket utóbb egymás ellen is használtak.

A hadurak korszaka

Békés természetük ellenére, nem lennének humanoidok, ha fegyvereiket nem kezdték volna egymás ellen is fordítani. Ez volt a hadurak korszaka, a gungan települések harca a nagyobb régiók, később a bolygó feletti uralomért. Ez a korszak mintegy 3000 évvel a Szövetséggel való incidens előtt kezdődött. A harcokból egy Gallo nevű tábornok emelkedett ki győztesen, aki legfőbb riválisát, Rogót (Rogoe) legyőzve, a történelemben elsőként elnyerte a Főnök-i címet, és uralma alatt egyesítette a törzseket.

Az ankurák közé tartozó Gallo eredetileg békére törekvő gungan vezető volt volt, aki a véres csetepatékról értesülve gyakran mondogatta fejcsóválva: "Nem lesz ennek jó vége. Semmi jó nem származhat abból, ha gungan háborúzik gungannel." Őszintén vallásos volt, aki úgy gondolta, a testvérháború az istenek ellenére van.

Ezért visszahúzódott Otoh Sancture nevű városába, amelyet virágzó mezőgazdasági és kereskedelmi központtá fejlesztett, miközben igyekezett szövetségeket és semlegességi egyezményeket kötni, és minden klánvezérhez a lehető legjobban viszonyulni. Míg a többi település egymással háborúzott, Gallo városa rohamosan fejlődött. Sok klánvezér persze irigyelte ezért, közülük a legerősebb Rogó volt, aki attól félt, hogy Gallo titokban azért akar kimaradni a harcokból, hogy a meggyengült klánok fölött aztán könnyedén egyeduralmat szerezhessen. Ezért úgy döntött, megtámadja Otoh Sancture-t. Szövetséget kötött egy nagy csapat vad bursával, akik egy váratlan pillanatban megrohanták a békés várost és iszonyatos pusztítást végezve, lakatlanná tették. Rogó szerencsétlenségére, a bursákat vezető néhány gungannek nem sikerült tökéletesen elrejtőznie, sőt némelyiküket fel is ismerték. Így aztán kiderült, kinek a felbujtására hajtották végre a véres támadást.

Gallo azonban hamar összeszedte magát. Egyrészt számtalan szövetségese volt, akik menedéket nyújtottak a túlélőknek és minden segítséget hajlandók voltak megadni neki, beleértve a katonait is (Rogó a véres és alattomos támadás után amúgy sem volt túl népszerű), másrészt sikerült megnyernie magának a legendás Marsune kapitányt, Rogó egyik legelkeseredettebb ellenfelét (ő amolyan gungan Robin Hood vagy Rózsa Sándor, erdei zsivány), aki jól értette a rejtett hadviselés minden csínját-bínját. Gallonak végül egy nagyon is számottevő sereget sikerült összetoboroznia, és élére egy stratégiai zsenit állítania. Ez lett a Gungan Nagyhaderő közvetlen elődje. A végső összecsapás Rogó központi erődítménye, Spearhead ellen Gallo győzelmét hozta meg.

A Régiek inváziója

A gunganek ekkoriban feltehetően sokkal szárazföldibb életmódot éltek, mint a klónháborúk ezredében (noha Otoh Gungát már Gallo is mélyvíz alá építette), de egy idegen faj (akiket ők úgy neveznek, a "Rég(ebb)iek" [The Elders]), amely nagyon-nagyon régen a klónháborúk előtt kolonizálta a bolygót, fokozatosan a tengerek alá szorította őket. Vélhetően háború(ka)t is vívtak. Annak ellenére, hogy később félistenként kezdték tisztelni a Régieket, a Gungan Nagyhaderő végül felülkerekedett a hódítókon. Ez vagy más esemény okozhatta, hogy a Régiek eltűntek a Nabooról, csak lakatlan építményeik és emlékük maradtak.

A gunganektől eltérő civilizációkról tanúskodnak a szent helyeiken található gigantikus fejszobrok is, amelyek keleties vonású emberi arcokhoz hasonlítanak. Hogy ezen szobrok éppenséggel a régieket ábrázolják-e, az nem ismert. Mindenesetre, egyes történészek szerint a Régiek valójában nem is egy hüllőszerű, a trandosánokra hasonlító gyarmatosító faj volt, amint azt legtöbben feltételezik, hanem valójában emberek. Ha így is volt, semmi közük a későbbi emberi telepesekhez.

A királyi naboo-k érkezése

Ezután békében éltek, még azokkal az emberi telepesekkel is, akik jóval a régiek távozása után érkeztek a bolygóra, létrehozva a "királyi" naboo kultúrát. Igaz, a béke nem jelentett szívélyes viszonyt is: mert a két faj alapjában véve lenézte egymást. Viszont a gunganek és emberek nem avatkoztak egymás dolgaiba, a gunganek pedig a galaktikus politikában sem vettek részt, megelégedtek izolált vízi életmódjukkal. Ez csak a klónháborúk idején változott, amikor is Jar Jar Binks Amidala szenátornő helyetteseként a naboo összlakosság (emberek és gunganek) képviseletében szenátor lett.

A naboo-i csata

Közvetlenül a klónháborúk előtt következett be a Kereskedelmi Szövetséggel való incidens. A naboo kormány, amely korábban az erőforrásexporthoz és különféle beruházások támogatásához maga kérte a Szövetség segítségét, nem volt elégedett a kapcsolattal, de a viszony kifejezett ellenségeskedéssé csak a kereskedelem megadóztatásáról szóló törvény Galaktikus Szenátus általi elfogadása miatt változott. A Szövetség hadereje először blokád alá vonta a bolygót, majd megszállta és a lakosságot gyűjtőtáborokba internálta, hogy Amidala királynőre nyomást gyakoroljon, és rávegye az invázió törvényesítésére. Bár a gunganeknek semmi köze nem volt a konfliktushoz, a Szövetség droidjai őket is ellenségként kezelték. Főképp ezért, meg a jó kereskedőpartner elvesztésétől félve döntött Nass gungan Főnök végül a nem túlságosan szívlelt nabooiak megsegítése mellett. Összehívta a Nagyhaderőt - hirtelenjében pár ezer harcost tudtak mozgósítani - és vállalta, hogy a gungan szokásoktól eltérően összevont, nyílt támadást kezd a Szövetség droidhadserege ellen, hogy erőiket elterelje és lekösse, amíg a naboo királyi testőrség maradéka megpróbál felkelést kirobbantani Theed fővárosban, hogy az inaktivált légierőt mozgósítva felszabadítsák a bolygót a blokád alól. A gunganek tisztában voltak a vállakozás veszélyességével (Amidala királynő egyáltalán nem is csinált titkot ebből), az erőviszonyokat is jól ismerték, mégis vállalkoztak a feladatra, amelyet más körülmények között bármely kicsit is épelméjű tábornokuk esztelenségként vetett volna el. Ez a tény világosan bizonyítja kivételes bátorságukat és önfeláldozó természetüket. Bár a támadást jól megtervezték, számos előre nem látható szerencsétlen körülmény folytán - pl. hogy a Szövetség a vártnál jóval gyorsabban indította meg az ellentámadást, és emiatt a tervezettnél a gunganek számára jóval kedvezőtlenebb helyszínen került sor az ütközetre - az ütközet rosszul alakult és a csatát elvesztették. Egészen pontosan ötszáznegyvenhárom gungan harcos esett el, a hadvezetés életben maradt része - Ceel és Binks tábornok, valamint Tarpalis kapitány - fogságba esett, sok-sok közkatonával egyetemben, de a Nagyhaderő közel fele sikeresen eljutott a menekülést jelentő környező mocsarakig, így később felkészülhettek volna a gungan adottságoknak jóval megfelelőbb partizánháborúra. Szerencsére a fiatal Anakin Skywalker vadászgépével felrobbantotta a Szövetség droidvezérlő hajóját, így a Szövetség tábornoka, az OOM-9 nevű B-1-es harci droid csak egy-két percig örülhetett a gunganek felett aratott győzelemnek - ha tudna egy harci droid örülni.[1] A gunganek nagyon büszkék voltak erre a tulajdonképp vesztes és sok életbe került csatájukra, hiszen áldozatuk nélkül a kapzsi neimoidián kereskedők és könyörtelen robotjaik igája alatt maradt volna szülőbolygójuk.

A Birodalom és az Új Köztársaság korában

A Birodalom időszaka alatt, a neimoidián dominanciájú Kereskedelmi Szövetség hódításaira emlékezve és félve az újabb rabszolgasorba kerüléstől, ismét visszahúzódtak, bár bizonyos csoportjaik szövetkeztek a Birodalmat hol támogató, hol semlegességre törekvő naboo királynőkkel, mások a lázadókhoz is beálltak. A Birodalom vége után a gungan-naboo fajszövetség részeként a gunganek kiemelkedtek az ismeretlenségből és passzivitásból. Nass főnök vezetése alatt nyitottabbá váltak az idegenek és a bolygóközi problémák felé. Folytatták a holdak kolonizálását, amit a bátrabbak és agresszívabbak már korábban megkezdtek és szorgalmaztak, valamint hipertérmeghajtású űrhajókat szereztek és a szektor több más alkalmas bolygóján is megtelepedtek. Az Új Szenátusban az egész Chommell Űrszektor másodikként megválasztott szenátora is egy gungan lett.

Kultúra

Erőszakos hajlamok és idegengyűlölet: átlagos szint

Bár az idegenek iránt bizalmatlanok, alapvetően mégis békés és barátságos természetűek, hajlamosak az önfeláldozásra és bőkezűségre azok iránt, akiket befogadnak. Kultúrájuk fontos eleme az egyéni felelősség és a bátorság.

Igaz, ezt a nabooi emberek nem így gondolják, de ők extrém módon kifinomultak és pacifisták, és ezért ítélik meg a hozzájuk képest primitívebbnek tűnő gunganeket olyan kedvezőtlenül. Olyan népekhez viszonyítva, mint a rodiaiak vagy a weequay-k, a gunganek kifejezetten békések és barátságosak. A nabooi telepeseket is különösebb konfliktus nélkül beengedték a bolygójukra.

A naboo-i ember telepesekkel ambivalens viszonyban álltak egészen Padmé Amidala királynő uralkodásáig, mert az emberek bizonyos felsőbbségtudattal eltelve barbárnak tekintették őket. Ennek ellenére kereskedőik mindig is kölcsönösen előnyös üzleteket kötöttek, ha a szükség úgy hozta - ami elég gyakran előfordult. Így a nabooi emberekkel való viszony sosem mérgesedett el, de nem is vált soha túl szívélyessé.

Anyagi és szellemi kultúra

Bár a Galaxis legtöbb lakója, főképp a róluk szóló ismeretek hiánya és a fura nyelvhasználat miatt, primitívnek tartja őket, a gunganeknek számottevő kultúrája (pl. irodalma) és technológiai fejlettsége van. Technológiájuk nagyrészt organikus alapú, járműveik és épületeik egy részét élőlényként "termesztik". Kézművestermékeikben - ha lehet ezeket így nevezni - szerepet játszik a fantázia és a művészi érzék is, pl. nincs két tengeralattjárójuk ("bongójuk"), mely tökéletesen egyforma lenne.

Vallás

A gunganek többistenhívők, isteneik főképp természeti erők megszemélyesítéseinek tűnnek. Főistenüket, aki hitük szerint a Naboo élőlényeit teremtette, Oma-Omának nevezik. Társaival együtt egy gyönyörű víz alatti városban, Ossorusban él, és hős harcosok veszik körül.

Társadalomszervezés

A gungan közigazgatásról és társadalomszervezetről elég kevés derül ki a filmekből. Van egy fővárosuk (amelyet Otoh Gungának neveznek), a Főnöknek külön testőrsége, amely láthatóan rendvédelmi feladatokat is ellát. Vélhetően a hatalmas méretű Otoh Gungán kívül még több vízalatti város, és esetleg szárazföldi települések is léteznek.

Nyelv

A gunganek a Galaktikus Közös Nyelv egy olyan dialektusát, a "gungan-közöst" beszélik, mely a fővonalbeli, előkelőbb dialektust beszélők, elsősorban az emberek számára - meglehetően torzan, egyszerűen idétlenül hangzik (a filmekben ezt többek között úgy érzékeltették, hogy olyan módon torzították a szavakat, mondatokat, ahogyan azt a beszélni tanuló kisgyerekek sokszor teszik, pl. "me" helyett "meesa" stb.), így részben ebből eredően elterjedt galaktikus sztereotípia, hogy a gunganek gyerekesek és primitívek. Nem ismert az oka, miért nem képesek az elterjedtebb dialektusokat megtanulni, és miért keverik állandóan gungan kiejtéssel, nyelvtani- és szóelemekkel, de egyetlen egyedet sem ismerünk, aki ezt a szokást elhagyta volna. Hangképző szerveik tökéletesen tudnák kiejteni az emberi hangokat.

Hadászat

Az ősidőkben felállítottak egy szükség esetén globálisan (bolygószerte) mozgósítható haderőt (a Gungan Nagyhaderő), mert szárazföldi korszakukban többször voltak kitéve ragadozók vagy idegen humanoid fajok támadásának. Azonban a Régiek inváziójának lezárásával a központi hadsereget (amely kizárólag hímekből állt) főleg csak tradícióból tartották fenn és nem használták egészen a Kereskedelmi Szövetséggel való háborúig.

A Nagyhaderő közvetlenül a Főnök parancsnoksága alatt áll. Milícia rendszerű, vagyis nem hivatásos katonákból áll, hanem a közkatonaságot részleges kiképzést kapott és szükség esetén hadba hívható polgárok alkotják. A tábornokok viszont jól képzettek és értenek a hadviseléshez. Egységes egyenruha és felszerelés nincs, az egyes települések lakosai által alkotott osztagok a maguk felszerelésével harcolnak.

A hadsereg könnyűgyalogságból, lovasságból és tüzérségből áll (legalábbis ezek az ismert, bizonyíthatóan létező komponensek). "Lóként" egy igen gyors mozgásra képes és megnyergelhető kétlábú állat, a kaadu szolgál. Gépesített vagy páncélos egységekre vagy légierőre a gunganeknek a Kereskedelmi Szövetséggel való incidensig sosem volt szükségek, hiszen a galaktikus polgárháború intenzitását elérő komoly harcok sosem folytak a bolygón.

Nehéztüzérséggel azonban rendelkeznek. A nehéztüzérség főként katapultszerű hajítógépekből áll, amelyek energialabdákat (gungan néven "booma") lőnek ki. Ezek különböző méretekben készülő, elektromosságtól túltengő kék félfolyadékot tartalmazó gömbök, melyeket biológiai eredetű membránba és törékeny burokba csomagolnak. Bár komoytalannak vagy kőkorszakinak tűnhet, mégis igen hatásos még az olyan páncélozott hadijárművek ellen is, mint a Kereskedelmi Szövetség antigravitációs tankjai. A benne lévő plazmaszerű anyag a szerves élőlények szöveteit is roncsolja.

Jellegzetes gyalogsági fegyvereik a kicsit ódon kézi energiapajzs (ez olyan, mint egy kerek fapajzs, csak éppen lila színű erőtér létrehozására is képes, ami véd a sugárlövedékektől). A sugárvetőkkel nem rendelkező katonák (ők a többség) az energialabdák kis- és közepes méretű változatait használják, amelyeket parittyákból, cesta-kból (ez rövid, buzogányszerű bot, melynek végébe energialabda erősíthető, és azt ki is tudja lőni) ill. atlatl-okból (ez egy hosszú, lándzsaszerű, belül elektromos fabot, melynek szúrása bénulást okoz, de amely szintén képes energialabdák kilövésére is, a Főnök testőrségének rendszeresített fegyvere) lőnek ki.

Fontos és jellegzetes gungan defenzív véderő a fambaa pajzs. A fambaa egy hatalmas (mamutméretű), őshüllőszerű, de méretéhez képest elég szelíd nabooi négylábú növényevő, amelyet befognak és sok feladatra használnak, többek között hatalmas pajzsgenerátorokat erősítenek az állat hátára, amely egész hadosztályokat képes a hatósugaron kívülről jövő sugárlövedékektől megvédeni. A fambaa pajzsok a Kereskedelmi Szövetség ultramodern AAT tankjai ellen is hatásos védőfegyvernek bizonyultak a Szövetséggel való incidens során, bár a B1-es harci droidok túlereje kézitusában végül ideiglenesen győzőtt a Nagyhaderőn. (ehhez talán Jar Jar Binks gungan tábornok inkompetenciája is hozzájárult, aki a fambaa pajzs elpusztulásakor egyszerűen feladta a harcot, és visszavonulót fújt, de végül is az ő feladata nem az volt, hogy legyőzze a Kereskedelmi Szövetséget, csak hogy magára vonja támadásukat, míg a Jedi Rend ügynökei kiszabadítják a Theed városában bebörtönzött Királyi Légierő pilótáit).

Név szerint ismert gunganek

Midikloriánok:

A midikloriánok (vagy midi-chlorianok) mikroszkopikus létformák a Csillagok háborúja univerzumban, amelyek a jedik tanok szerint ott lakoznak minden élőlény sejtjeiben, szimbiózisban élve velük, akárcsak a mitokondriumok.

A midikloriánok szerepe

Midikloriánok nélkül nem létezne élet és nem tudna senki az Erőről. Ezek az apró élőlények egyfajta közvetítők az Erő és az Erő-érzékeny létformák között. Ők tudatják az Erő akaratát azokkal, akik fogékonyak az Erő irányítására és összekötnek minden élőt a Galaxisban. A jedik hosszú évek alatt megtanulják annyira lecsendesíteni a tudatukat, hogy hallják a midikloriánokat.

A midikloriánok száma az élőlényekben ugyanúgy mérhető, mint a vörösvérsejtek száma a vérben. A régi jedi mesterek rájöttek, hogy egy bizonyos midiklorián szám felett lehet csak valaki Erő-érzékeny, és ez a mennyiség még az illető képességeit is befolyásolhatja, például, hogy milyen szinten képes az Erő rezdüléseit megérezni, vagy mennyire gyorsan képes Erő-jártasságokat tanulni. Az embereknek átlagosan 2500 midikloriánjuk van sejtenként, amely meglehetősen csekély érték, még nem elég ahhoz, hogy érezzék az Erőt. 5000 midiklorián/sejt szám felett azonban már Erő-érzékennyé válnak. Egyes fajoknak elég sokkal kevesebb midiklorián is, hogy képesek legyenek irányítani az Erőt. A midikloriánok száma az élőlényekben meghatározza az Erő-potenciált.

Érdekességek

Qui-Gon Jinn szerint Anakin Skywalkert nagy valószínűséggel a midikloriánok nemzették, és egyúttal neki volt a legnagyobb midiklorián száma.
Darth Plagueis, a Bölcs megtanulta nagymértékben befolyásolni a midikloriánokat, olyannyira, hogy képes volt életet teremteni és legyőzni a halált.

Neimoidiaiak:

E zöldes-szürkés bőrű, nagy szemű idegenek a Baljós árnyak c. részben jelentek meg, a Kereskedelmi Szövetség nevű szervezet vezérkarát alkották. Anyabolygójuk a Neimoidia (ld. Neimoidián világok), de több más bolygót is gyarmatosítottak.

Biológia

Külső

A neimoidiánok a hozzájuk rendkívül hasonló és közeli rokon duros fajból fejlődtek ki. Megjelenésük enyhén hüllőszerű: bőrük zöld, kék, szürke vagy a fenti színek valamely keverékárnyalata.

Szőrzetük nincs. Koponyájuk keskeny és hosszúkás, magas homlokkal; amelyen sokszor dudorszerű kitüremkedések láthatóak. Fejük orrtalan (szaglóreceptoraik a szemeik alatt helyezkednek el, de nem alkotnak jól látható szervet) és fülkagylójuk sincs, szájuk és két nagy szemük a humanoidoknál megszokott helyen található. Kerek szemeik meglehetősen nagyok, és sárgás-narancs-vöröses színűek (megvilágítástól is függően). Pupillájuk is van, és ez vízszintes metszésű, ellentétben a durosokéval, akiknek függőleges.[1] Ez az egyetlen állandóan szembetűnő külsődleges biológiai jegy, amelynek alapján a két faj megkülönböztethető. Átlagmagasságuk az emberekével nagyjából megegyezik (talán még nagyobb is: különféle források 1.6.-1.8 ill., max. 2 m körülire teszik).

A neimoidiánok bőre izgalom hatására (márpedig meglehetősen jellemző rájuk a felfokozott aggodalom) elszíneződik és ideiglenesen rózsaszínűvé válhat, tüdejük pedig igen élénken kezd működni. Ezért született meg a Galaxis-szerte ismert mondás: „A neimoidián az egyetlen faj, amely az egész testével aggódik.” (más változatban: „az egyetlen faj, amelynek külön szerve van az aggódásra” [2]).

Belső

A neimoidiaiakat általában gyávának és mohónak tartják. Ezek közül a gyávaság valójában egy túlzó sztereotípia, a mohóság, az anyagi javak mértéktelen felhalmozása azonban tagadhatatlan.

Életmód, kultúra

Nagy gombafarmokat tartanak fent, amelyek a fő élelemforrásukat termelik. A mezőgazdasági munkákban egy irdatlan nagy rovarféle, az „aratóbogár” van a segítségükre. A többi fizikai munka java részét droidokkal végeztetik, mint pl. PK széria droidjai vagy az OX-9-es.

Akárcsak a nabooiak, a neimoidiaiak szerint is „ruha teszi az embert”. A gazdagabbak szeretnek díszesen és hivalkodóan öltözni (a szegényebbek is, csak kevésbé engedhetik meg maguknak), ruházatuk és különösen míves fejfedőik, kifejezik hordozóik társadalmi státuszát. A neimoidiai társadalom nagyon hierarchikus.

Technológiailag fejlett faj. A gazdagabbak szinte minden fizikai munkát droidokkal végeztetnek. Ugyanakkor, bár mérnökeik értenek a technikához, nem istenítik a technológiát, és bolygóik élővilágát sem teszik teljesen tönkre technikai berendezésekkel az ipari fejlődés kedvéért - az egyetlen kivétel a bányászat. De jellemzőbb, hogy a fajuk igényei szerinti terraformálás után, virágzó mezőgazdasági paradicsommá teszik a kolonizált világot.

A neimoidiánok maguk között használt nyelve egészen sajátos, az ős-duros egy változatát beszélik, amit Pak Pak-nak neveznek. Ez eltér a standardabb humanoid nyelvek artikulált hangzásától: dallamos füttyögés-, csipogás- és csettintésszerű hangokból áll, kicsit hasonlít a droid-nyelvekhez (bináris), vagy a földi madarak dalához. Ennek ellenére - amint az a filmek alapján köztudott - meg tudják tanulni az alapvetően emberi nyelvekre alapozott Galaktikus alapnyelvet is, noha erős (a filmek angol nyelvű változatában: távol-keleties) akcentussal beszélik. Az alapnyelv írott változatát is sajátosan használták, mivel külön ABC-jük volt e célra [3].

Neimoidián világok

A LucasArts által kiadott, tehát „hivatalosnak” elfogadható Star Wars: Episode I's Insider Guide (Lucas Arts Entertainment Company, 1999) és/vagy az Inside the World of Star Wars: Episode I [4] c. kézikönyvek szerint a Neimoidián anyabolygó neve Neimoidia, és pár (nem több, mint hat) parszeknyire helyezkedik el a Kuat-tól.[5]. Néhány (netes) forrás „Pure Neimoidiának” is nevezi, ami hozzávetőlegesen „Simán Neimoidia”-nak vagy „Puszta Neimoidiának” fordítható, ez azonban csak a gyarmatbolygóktól való megkülönböztető jelzés (Cato Neimoidia stb.), és nem a bolygó valódi neve.

Általában elmondható, hogy a neimoidiánok által lakott, és a filmsorozatban is szereplő bolygók főleg a sorozat cselekményének helyt adó kitalált galaxis központi részének legkülső régiójában, az ún. Kolónia-régióban helyezkednek el, a szokványos tájolású térképeken a Kolóniák keleti-északkeleti részén, a Moroba, a Humbarine és a Kuat szektorok közelében, azonban nem ezekben magukban.

A filmekben egyébként csak Cato Neimoidia van említve a neimoidiai bolygók közül (sőt szerepel is a Sithek bosszújában: itt leli halálát vadászgépében Plo Kloon Jedi-mester).

Történelem

A durosok mintegy 25 000 standard galaktikus évvel a yavini csata előtt kolonizálták azt a Nen nevű csillag körül keringő bolygót [6], amelyet később Neimoidiának neveztek el. A Neimoidia a Duro-hoz képest magasabb gravitációjú, továbbá hidegebb és nedvesebb volt, gyakori ködökkel. A telepesek „hamarosan” nemcsak kulturálisan, de biológiailag is kezdtek elkülönülni az anyafajtól.

Gyarmatosítottak több, a terület közelében elhelyezkedő lakatlan bolygót, ezeket „pénztárca-világoknak” nevezték. Az ismertek és így valószínűleg fontosabbak Cato Neimoidia, Deko Neimoidia, Koru Neimoidia.

Ezen bolygók legtöbbje idővel külön szenátort kapott a Galaktikus Szenátusban.

A neimoidiaiak igazi küzdőtere azonban nem az intergalaktikus politika, hanem a kereskedelem volt. Otthonuk igen gazdag volt erőforrásokban, és ügyes (bár ellenfeleik szerint, kapzsi, kétszínű és megbízhatatlan) kereskedők voltak, akik rövid idő alatt meg tudták többszörözni vagyonukat. Y.e. 350 körül több más fajjal együtt megalapították a Kereskedelmi Szövetséget, ezt a gyorsan hatalmassá és befolyásossá növő vállalatkonzorciumot, amely rátette a kezét a Galaxis számos kereskedelmi hiperűrútjára, a Köztársaságkor végére pedig korruptá és erőszakossá vált, a Galaktikus Szenátus számára is komoly kihívást jelentve.

A Kereskedelmi Szövetség diadalmenetének először a sikertelen naboo-i invázió állt útjába. Ennek során - a várthoz képest meglehetősen erőtlen - szenátusi határozat született, amely kötelezte a szervezetet droidhadseregének feloszlatására (a nabooi kormány a Szövetség kereskedelmi jogainak felfüggesztését és az invázió értelmi szerzőjének tartott Gunray helytartó lefokozását remélte, de egyik sem történt meg). A droidhadsereg feloszlatására színleg történtek lépések, de csak részlegesen valósult meg, és megindult az újraszervezése is.

Az elítélő szenátusi határozat után nem lehet csodálni, hogy a Klónháborúban a neimoidiaiak - és nemcsak a Kereskedelmi Szövetség, hanem a hivatalos kormányzat is - a Köztársaságtól való elszakadást kívánó Független Rendszerek Konföderációja (CIS) oldalára álltak. A neimoidián droidhadsereg és a neimoidián űrflottatisztek a CIS haderejének ha nem is a legütőképesebb, de szám szerint, mégis a legjelentősebb részét alkották. A CIS azonban elvesztette a háborút, és a legtöbb neimoidián világot, többnyire véres harcok és óriási károkat okozó ostrom után, elfoglalták a Jedik vezette köztársasági klónhadseregek.

A neimoidiánok azonban nem örülhettek annak sem, hogy a háború ideje alatt Palpatine köztársasági Főkancellár, aki Darth Sidious néven a CIS titkos szövetségese, sőt valójában vezére volt, megdöntötte a Köztársaságot és megalapította a Galaktikus Birodalmat. Palpatine egyaránt a Köztársaság és a Konföderáció árulója is volt, és az általa vezetett Birodalom semmiféle szeparatizmust és függetlenkedést nem tűrt meg, ráadásul nem ismerte az olyan üzleti jellegű, neimoidián fogra való fogalmakat sem, mint az „alku”, „kompromisszum”, „kölcsönösen előnyös megegyezés”. Darth Vader birodalmi Sith hadúr keze által kivégeztette a CIS vezérkarát, köztük számos kiemelkedő neimoidiánt is. A birodalmi rohamosztagosok megszállták a neimoidián világokat, és vaskézzel irányították, Sentepeth Findos szövetségi helytartóval pedig békediktátumot irattak alá, amely „szocializálta” a Kereskedelmi Szövetség minden vagyonát, haderejét feloszlatta. A helytartót ezután ismeretlen tartózkodási helyre kísérték a katonák.

A neimoidiai világok színleg behódoltak a Birodalomnak, valójában azonban - nem meglepően - gyűlölték az Új Rendet, különösen azok, akik látták a Kereskedelmi Szövetséget dicsősége teljében. A szövetség agresszívabb jellemű tagjai (nemcak neimoidiánok, hanem pl. enarciak is) rövid életű ellenállási mozgalmakat is szerveztek, ezek közül a legjelentősebbek bázisai az Enarcon és a Mustafar-on voltak. Bár katonailag komolyabb erőt képviseltek, a hatalmas és képzett birodalmi hadsereggel szemben kevés esélyük volt - alig jelentettek többet, mint ürügyet a birodalmi hadsereg további fejlesztésére, vagy mint hadgyakorlatokat a rohamosztagok számára, fel is számolták őket.

Ez egészen a Lázadó Szövetség megalakulásáig tartott, melyhez a Kereskedelmi Szövetség volt tagjai közül sokan csatlakoztak.

A neimoidiánok helyzete és megítélése még rosszabb lett a klónháború után (addig sem voltak valami népszerűek). Ezután, egészen a birodalom végéig, nem nagyon utaztak, ha mégis, akkor megpróbálták durosoknak kiadni magukat. Az Új Köztársaság korára némileg visszanyerték reputációjukat, a durosok pl., akik között azelőtt az egyik legnagyobb sértésnek számított, ha neimoidiainak nézték vagy nevezték őket, és akik úgy tekintettek fiatalabb testvéreikre, mint egy rendes család tagjai a börtönviselt családtagra, respektálni kezdték rokonaik kereskedő-tehetségét.

Skakoi:

A skakoi a Csillagok háborúja egyik idegen faja. Metalorn és a Skako őshonos, fejlett faja, a Galaxisban elenyészően kevesen élnek meg. Egészen csúf látványt nyújtanak, egész testüket egy hatalmas páncélzat fedi, megóvva a viselőjét. A páncélzat adja az oxigént, majd megkeveri egy tekerő segítségével amazt a gazdájának, ugyanis a skakoik olyan oxigént szívnak be, ami egy átlagos humánnak halálos lenne. A páncélzaton három tekerőke van: az oxigén keverő, az oxigén váltó valamint a másik tekerő ami valószínűleg a hangsúly váltását ellenőrzi. A páncél belsejében csövek kötik össze a tüdőt, így teszi lehetővé, hogy a skakoi élhessen.

Események

Egyetlen fontos szervezetük, a befolyásos Techno Unió, amely csatlakozott a szeparatistákhoz. A filmben egyetlen skakoit láthatunk, névszerint a Techno Unió elnökét, Wat Tambort, aki igen körülményesen és megfontoltan vezette cégét. A vállalat egyébként a Birodalom kikiáltásával, 19 BBY-kor megszűnik az elnök kivégzésével.

Trandosánok:

Bossk, egy trandosán fejvadász portréja]

A trandosánok a Csillagok háborúja c. mozifilm-sorozatban szereplő faj. Otthonuk a Mytaranor-szektor egyik bolygója, a Trandosha (a standard tájolású galaktikus csillagtérképeken a Középső Peremvidék északkeleti részén van), nyelvük a dosh, amelynek írott és beszélt formája is létezik, és sziszegő- valamint kemény torokhangok, azonkívül kettőshangzók jellemzik.

Biológiailag humanoid felépítésű, hüllőszerű faj, jellegzetes gyíkfejjel és karmos végtagokkal, farkuk azonban nincs. Egyedeik magasabbak, mint az emberi átlagmagasság, és brutális, a vukikéhoz hasonló fizikai erő jellemzi őket, valamint a nagy vitalitás (ellenállóképesség a fájdalommal és sérülésekkel szemben - például elvesztett végtagjaikat természetes módon regenerálni képesek, hetek alatt).

Világító vörös szemük az infravörös tartomány hullámait (hősugarak) is érzékeli, emiatt éjjel vagy sötétben is jól látnak.

Hagyományos kultúrájuk is brutális, kegyetlen, egy Skalpszámláló nevű háborúistennőt imádnak, aki hitük szerint harcban megölt áldozataik száma függvényében biztosít a túlvilágon többé vagy kevésbé előkelő helyet. Emiatt sok trandosán dolgozik fejvadászként. Foglyaikat jellemző módon megkínozzák, megcsonkítják, vagy feláldozzák, azonkívül rabszolgákat tartanak. Ismertek és hírhedtek arról is, hogy ők készítik és használják a Galaxis legjobb kézi sugárfegyvereit, különösen elismert specialistái az ismétlő sugár-nehézfegyverek kifejlesztésének.

Harcias jellemük ellenére, a Régi Köztársaság alatt egyes kifinomultabb ízlésű trandosán csoportok részt vettek az intergalaktikus politikai életben.

Történelem

Ősellenségeik a Trandosától nem messze fekvő Kasshyyk bolygó őslakói, a vukik. A vuki skalpok különösen értékesek a trandosánok körében.

A Régi Köztársaság tagjai voltak, azonban törvénytelen szokásuktól, a rabszolgatartástól nem voltak hajlandóak megválni, ezzel számos politikai konfliktust generálva.

A Galaktikus Birodalom nemcsak törvényesítette e szokásukat, de nyíltan támogatta őket a vukik elleni rabszolgaszerző háborújukban. A Trandosán Rabszolgakereskedő Céh számos értékes vuki rabszolgát szerzett a monumentális méretű birodalmi építkezésekhez.

Yuuzhan Vong:

A Yuuzhan Vong egy faj a Csillagok háborúja univerzumban, ami egy másik galaxisból érkezett azzal a céllal, hogy igába hajtsa a univerzumot. Az első Yuuzhan Vongokat a Helska 4 bolygónál észlelik és pusztítják el; ez a hely a Vector Prime, az Elsődleges Vektor, ahol a Vongok megjelentek a galaxisban.

Ezek az idegen lények genetikailag változtatják szerves technológiájukat és számukra a mechanikai technológia istenkáromlás. Saját fizikai képességüket más fajok végtagjainak a saját testükhöz való ragasztásával érik el. Kasztokba tömörülnek, a magasabb rangúaknak több csonkítás van a testén, mint az alacsonyabb rendűeknek.

A Yuuzhan Vong egy harcos idegen faj, humanoid lények, melyek gyakran megcsonkítják önmagukat vallásos szertartások alatt. Gyakran lehet látni tetoválásokat és sebhelyeket rajtuk, és minél több borítja testüket, annál magasabb pozíciót értek el a társadalmukban. Az arcuk elég különös: kékes zacskók vannak a szemük alatt, furcsa homlok, és általában ajkatlan szájak. Dacára annak, hogy elég vékonyak, ők nagyon erősek. A legérdekesebb az Erő hiánya: nem tudják használni az Erőt, és nem lehet érezni őket az Erőn keresztül. Ott, ahol egy ember "aurájának" kéne lennie, csak üresség van. Feltételezik, hogy az oka a midi-chlorianok hiánya a Vongok szervezetében.

A Yuuzhan Vongok törzsökben éltek, melyeket a Harcos Kaszt irányított. Dacára annak, hogy a társadalmuk több kasztra volt osztva, a Harcos Kasztot nagyra becsülték és tisztelték. A harcosok nagyon lenézték az Intéző Kasztot, bolondoknak és manipulátoroknak tartották őket, akik megtagadták maguknak a végső fájdalom dicsőségét. Politikusokból és adminisztratív tisztekből állt az Intéző kaszt nagyobb része. Egy bizonyos politikai viszály e kaszton belül valószínűleg a kudarchoz vezetné őket az ismert galaxis meghódításában. A Pap Kaszt vallási vezetők, számos próféciát alkottak, melyek alapján élt a Vong társadalom. A Vong kultúra alján volt a Rabszolga Kaszt, gyenge lények, akik alantas munkát végeztek, és harc alatt páncélos rohamosztagosként szolgáltak, hogy felfogják az ellenséges tüzet. Sok rabszolgát másik fajokból szedtek össze, akiket genetikailag módosítottak, így használhatóbbak harc alatt. Az összes kaszt fölött a Supreme Overlord (Legfelsőbb Nagyúr) uralkodik, aki az egész Yuuzhan Vong faj uralkodója.

A Yuuzhan Vong kultúra minden egyes részében fontos az élet és a halál. Az életet oly módon szabályozták és értelmezték, amit az ismert galaxis még sosem tapasztalt. A Vongok a genetikai manipuláció és a bio-organikus technológia mesterei. Számos fajt tenyésztettek, melyek űrhajókként, fegyverként, védelemként és a minden napos élet hasznos eszközeiként használnak. Az élet manipulációja a gépek fanatikus gyűlöletéhez vezetett, amiket undorító rondaságként láttak, melyeket el kellett pusztítani. Eretneknek és hűtlennek tartották a gépek használóit, és őket is el kellett pusztítani. Ez nagy motivációt jelentett a következő támadásokban.

A fanatizmus a vallásuk nagy része, melyben isteneket és istennőket imádtak. Kiemelkedik köztük Yun-Yuuzhan, a Kozmikus Nagyúr. Legendák beszélnek a teremtésről, az időről, amikor Yun-Yuuzhan feláldozta számos testrészét, melyek a kisebbik istenek és a Yuuzhan Vongok lettek. A Vongok felülmúlni igyekeznek ezeket az áldozatokat, hogy megtiszteljék az eredeti áldozatokat, melyeket a Teremtő csinált. A harcosok szemében Yun-Yammka a legelső isten a többiek közt. A Gyilkos egy nagy agyra hasonlít, melynek egy szeme és egy ráncos szája van, csápok fedik testét. A Yuuzhan Vong harcosok közt elterjedt szokás az imádkozás egy Yun-Yammka-t ábrázoló szobornak harcba szállás előtt. A Pap Kaszt tagjai Yun-Harla-hoz, a Köpenyes Istennőhöz fordulnak segítségért, a Szélhámoshoz, hogy felfedezzenek egy módot az ellenségük megtévesztéséhez. A négy fontosabb isten között Yun-Shuno a legtorzabb. A több szemű és testrészű istenség azok a lények védőszentje, akiknek a testük visszautasította a Vongok élő beültetéseit. Ezeket a "Megszégyenítetteket" lenézik az elkövetett hibákért, melyek megakadályozzák a beültetések elfogadását. Yun-Ne'Shel, Ő-Aki-Formál egy istenség, akit a formálok/változók imádnak egy organikus barlangban, ami a formájában hasonlít a yammosk-ra, és azért csinálták, hogy erősítse a betérők mentális képességeit. A barlang testében hús csomócskák voltak, melyek lényegében szájak, és 8 kés alakú fogat tartalmaznak. Minden formálónak kötelező volt bemenni a terembe és meditálni, mielőtt az egyik csomócska szájába helyezte kezét, amely utána bezárult és átharapta a húst és a csontot. Amint a fogak megfogták a végtagot, a csomócska elfordult 90 fokot, tisztán levágta a végtagot. A formáló új végtagot kapott, melyet azért tenyésztetek, hogy a formáló a megfelelő szerszámokat alkalmazza a munkájában. Yun-Q'aah és Yun-Txiin a Szeretők istenségek, melyek védelmezték azokat a Yuuzhan Vongokat, melyek felfedezték a szerelem érzelmeit és szenvedélyeit, de ezek az istenségek megtiltották a kasztok közötti kapcsolatokat.

A családi örökség nagyon fontos a Harcos Kasztban, sok rituáléval és tradícióval a régen meghalt ősöktől. A Yuuzhan Vongok Domain-nek nevezik a családi csoportokat. Amikor máshoz beszélnek a legudvariasabb az, ha a nevét mondják, amit annak a Domain neve követi, amibe tartoznak, például Shedao Domain Shai. Ezek a Domain-ek hatalmat szerezhetnek a kiemelkedő teljesítményért harcban, vagy a hősies tettekért. A Domain-ek és isteneik megtiszteléséért a Vongok gyakran a Fájdalom Öleléséhez folyamodtak, egy eszköz, mely különböző fájdalom mennyiséget okoz, a helyzettől függően. A fájdalom dicsőséges a Vongok között, akik nem fogadják el, azok gyengék és használhatatlan lények.

Erejük folytán sikerült elfoglalniuk Coruscantot és átnevezték Yuuzhan'tar-nak. A bolygó elfoglalása után az Új Köztársaság átalakult a Galaktikus Szövetséggé. A vongok eltérítették a Coruscant keringési pályáját és megpróbálták átalakítani a bolygót. Az inváziót azonban visszaverték és a vongok vissza kellett vonuljanak. A békeszerződésben az is benne volt, hogy segíteniük kell Coruscant visszaépítésében.

Az invázió nagy veszteségeket okozott a „galaxisnak”. A halálos áldozatok számát 360 billióra becsülték, ez egyenlő 60 000 Föld típusú bolygóval, amelynek lakossága 6 milliárd.

Zabrakok:

A Zabrak a Csillagok háborúja univerzumában egy alapvető faj, ami először a Baljós árnyakban jelent meg.

Maga a faj jellengzetességét az egyedek fejéből kiálló tüskék adják, melyek alfajtól függően különböznek mintázatban, méretben, elhelyezkedésben. A Zabrakok az Iridoniáról számraznak hagyományosan, de a galaktikus társadalom szétosztottsága miatt a galaxis minden pontjáról jöhetnek Zabrakiak. A faj egyik másik jellegzetessége a fájdalom minimális, csak semmis érzése.

Egy Zabrak átlagmagassága alacsonyabb egy embernél, de természetesen nem elképzelhetetlen egy embernél magasabb Zabrak, mivel a különbség nem annyira számottevő: Egy átlagos Zabrak testmagassága 1,72 méter.

Említésreméltó Zabrakok voltak Darth Maul, Eeth Koth és Agen Kolar.

 

Készíts ingyenes honlapot Webnode