Kérdések és válaszok

Mi ez a "Star Wars"?

A Csillagok háborúja (eredeti címe: Star Wars) egy űropera filmsorozatnak, irodalmi műveknek és számítógépes játékoknak a neve. Mindezek George Lucas filmrendező ötletei alapján készültek el. A filmek cselekménye a Galaktikus Köztársaság és a Galaktikus Birodalom közti átmenetek, valamint a Galaktikus Polgárháború (amely a Lázadó Szövetség és a Galaktikus Birodalom között zajlik) körül forog. Valójában az egész cselekmény a jó és a rossz harcát jelképezi. A történet „réges régen, egy messzi-messzi galaxisban…” játszódik. Az eredeti Csillagok háborúja-trilógia, főleg annak elsőként vetített része, az Egy új remény (IV. epizód) úttörő jelentőségű volt a sci-fi műfajában mind tartalmilag, mind a technikai megvalósítást tekintve, de az előzmény-trilógia (Baljós árnyak, A klónok támadása, A Sith-ek bosszúja) is számos újítást hozott magával.

Áttekintés

A Csillagok háborúja egyik legismertebb szereplője, Darth Vader alakja az Egy új remény című részből

A Csillagok háborúja történetét hat mozifilm meséli el. Egy sor más film, animációs film, könyv mutatják be ezt bővebben vagy tesznek még hozzá az univerzumhoz. A filmek és a könyvek az űrben játszódnak le, a cselekmény mégis emberi jellegű. A történetben keverednek a racionális alapokon álló sci-fi elemek (forradalmi küzdelem egy elnyomó rendszer ellen), valamint a meseszerű, illetve mitikus vonások (emberfeletti hatalommal bíró harcos-tanító rendek, akik a világot összetartó, misztikus jellegű „Erőt” használják). A sci-fi külsőségek ellenére valójában közelebb áll a fantasy, valamint a kalandfilm műfajához. Ettől nem függetlenül a filmsorozat sok vonatkozásban hasonlít a mítoszokhoz. George Lucas szerint az volt a szándéka, hogy egy modern mítoszt hozzon létre. Saját bevallása szerint ez adta az ihletet és a legjelentősebb hatást ahhoz, hogy megcsinálja a saját „űroperáját”. A filmsorozat szereplői, a helyszínek elnevezései és egyes épületek, tárgyak számtalan utalást tartalmaznak az emberiség történelmére, nagy alakjaira, filmjeire, mítoszaira. [1]

Sok Csillagok háborúja-rajongó a filmeket gyerekként látta, és az akkor forradalminak számító különleges effektusok, a film fantáziadús képi világa és cselekményvezetése mély nyomot hagytak bennük. Számos eleme – így például R2-D2 vagy Csubakka alakja, a fénykard, vagy „Az Erő legyen velünk!” kifejezés, vagy a Darth Vader légzőrostélya által kiadott zaj – vált kulturális emblémává, nem csak az Egyesült Államokban, hanem világszerte.

Elhelyezés térben és időben

Minden film és általában minden, az univerzumhoz kapcsolódó mű elején megjelenik a következő sor: „Réges régen, egy messzi-messzi galaxisban…” (eredeti angol nyelven: „A long time ago in a galaxy far, far away….”) és ez az egyetlen sor, amely valós világgal kapcsolatban hangzik el (nyilvánvaló itt az utalás a mesékre: „Réges régen, az óperenciás tengeren is túl…”). A megfogalmazás a mű időtlenségére is utal, univerzitására – örökérvényűségére, ahogyan az ősi mítoszoknak is mindig megvan a mai értelmezési lehetősége. A LucasArts egyik híres programja, a Behind the Magic a yavini csata előtti 5 000 000 000. évre teszi a Csillagok háborúja keletkezését. (Megjegyzés: A Star Wars Timetales a történéseit (a hat mozifilmét) a mi korunktól mintegy 10 000 évvel későbbre teszi.)

A Csillagok háborúja – már a neve is sugallja – egy afféle legenda, stílusa egy modern kori ősi mese, egy amerikai mítosz létrehozását célozza meg. A történet a valóságtól elrugaszkodott környezet ellenére nagyon is valós, az ember örök harcáról, alapvetően a jóról és a rosszról szól. Ezek miatt a Csillagok háborúja leginkább külsőségeiben tekinthető sci-finek; igazából sokkal inkább hasonlítható a fantasy alkotásokhoz (mint amilyen például A Gyűrűk Ura); ugyanis csupán inkább a valósághoz képest jövőnek tűnő mitikus környezetben játszódik, ahol a különleges, távoli földrészek helyét Bolygórendszerek veszik át. Egyik alkotásban játszik fontos szerepet a fizikai valóság határainak betartása, legyen szó varázslatról, az Erő használatáról, vagy olyan eszközökről, mint a fénykard. Fő problémája - Lucas saját meghatározása szerint [2] - is a jó és rossz általános küzdelme, mint a mesékben és a fantasyban; nem pedig az emberiség jövője, vagy valamilyen tudományos probléma középpontba helyezése.

Filmek

George Lucas, a Csillagok háborújának atyja

A filmsorozat kezdődarabját, a Csillagok háborúját 1977. május 25-én mutatták be, majd ezt követően elkészült két folytatása, a Csillagok háborúja V: A Birodalom visszavág (1980. május 21.), majd a Csillagok háborúja VI: A jedi visszatér (1983. május 25.) is. A legelső leforgatott film kezdetben csak simán a Csillagok háborúja címet viselte, ám miután 1979-ben véglegessé vált, hogy lesznek további folytatásai is, a Csillagok háborúja IV: Egy új remény címet kapta.

Az első rész bemutatásának huszadik évfordulójára 1997-ben a IV.–VI. epizódokat újra megjelentették (először a mozikban, utána VHS kazettán), Special Editions címen. Ekkor ugyanis a technika már lehetővé tette olyan speciális effektusok alkalmazását is, amelyek a filmek forgatásának idején még nem voltak lehetségesek. A film feljavításán kívül George Lucas néhány effektust digitálisan újra feldolgozott (digitális Jabba és egy kicsiny, de fontos javítás a Han Solo és Greedo közti harcot bemutató filmrészletben). Ezenkívül 2004. szeptember 21-én ismét megjelent az eredeti trilógiának egy újabb kiadása, amelyben szintén találhatunk néhány változtatást. A legjelentősebb és legvitatottabb változtatás az volt, amikor a Csillagok háborúja VI: A jedi visszatér című rész utolsó jelenetében Lucas lecserélte az Anakin Skywalkert játszó Sebastian Shaw alakját Hayden Christensenére.

1999-ben került mozikba a rajongók által várva-várt epizód, a Csillagok háborúja I: Baljós árnyak című rész, mely az eredeti trilógia cselekménye előtt körülbelül 30 évvel játszódik. Ezt követte további két folytatás, a Csillagok háborúja II: A klónok támadása (2002) és a Csillagok háborúja III: A Sith-ek bosszúja (2005).

A cselekmények idő szerinti sorrendjében (ez a sorrend nem egyezik meg a filmek megjelenésével):

 

 

Cím Alcím Eredeti cím Megjelenés Bevétel (világszerte)
Csillagok háborúja I Baljós árnyak Star Wars Episode I: Phantom Menace 1999. május 19. 924,317,558 $
Csillagok háborúja II A klónok támadása Star Wars Episode II: Attack of the Clones 2002. május 16. 649,398,328 $
Csillagok háborúja III A Sith-ek bosszúja Star Wars Episode III: Revenge of the Sith 2005. május 19. 848,998,815 $
Csillagok háborúja IV Egy új remény (az eredeti cím Csillagok háborúja volt) Star Wars Episode IV: A New Hope 1977. május 25. 775,398,007 $
Csillagok háborúja V A Birodalom visszavág Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back 1980. május 21. 538,375,067 $
Csillagok háborúja VI A jedi visszatér Star Wars Episode VI: Return of the Jedi 1983. május 25. 475,106,177 $

Mellékfilmek [szerkesztés]

1978. november 17-én The Star Wars Holiday Special néven készült egy kétórás TV-film, amit mindössze egyszer vetítettek, Amerikában és azóta sem adták ki videón vagy DVD-n, bár illegálisan az interneten hozzáférhető. A filmben Csubakka és Han Solo elutazik Csubakka bolygójára, a Kashyyykra, de útközben lázadókat kereső birodalmiak veszik őket üldözőbe. A Kashyyykon megismerhetjük Csubakka családját is, az apját, Attichitcukot, feleségét, Mallatobuckot és fiát, Lumpawarrumpot. George Lucas csak érintőlegesen vett részt a produkció elkészítésében, és nem is volt elégedett a végeredménnyel, összességében a rajongók is nagyon kedvezőtlenül értékelték, a benne található rajzfilmbetétet kivéve.

1984. november 25-én jelent meg The Ewok Adventure: Caravan of Courage (Ewok-kaland: Bátrak karavánja). A film a Star Wars- játszódik, az Endor bolygón. A filmvásznon viszontláthatjuk a Endor kedves, szőrös lakóit, a mackószerű ewokokat.

1985. szeptember 7-én Ewoks and Droid Adventures Hour: ewokok és droidok kaland-órája rajzfilmsorozatot kezdte el az ABC televíziós társaság Amerikában.

1985. november 24-én a The Battle for Endor (magyarul Harc az Endor bolygón címmel) az előző epizód után egy évvel jelent meg, a Bátrak karavánja folytatásaként. Viszontláthatjuk a fürtös kislányt és az ewokokat. A történet meglehetősen Walt Disney-meseszerű, stílusa távol esik a klasszikus SW-filmektől. Egy primitív, gonosz ork-nép egy madárrá változó emberi varázslónő vezetésével kiirtja a kislány, Cindel Towani családját és elfogja az ewokokat, Wicket és a kislány egy helyi mizantróp remete, Noa Briqualon segítségével megpróbálják kiszabadítani őket.

Sorozatok

A Star Wars: The Clone Wars (Csillagok háborúja: A klónok háborúja) rajzfilmsorozat logója

 

Eredeti cím Megjegyzés Sugárzás
Great Heep amerikai rajzfilm sorozat 1986
Droids amerikai rajzfilmsorozat 1993
The Clone Wars 2D-s rajzfilm sorozat a Klónok háborújáról 2003-2005
The Clone Wars vietnami 2D-s animációs filmsorozat a Klónok háborújáról 2005
Star Wars: The Clone Wars 3D-s animációs mozifilm a Klónok háborújáról 2008
Star Wars: The Clone Wars amerikai 3D-s rajzfilmsorozat a Klónok háborújáról 2008-2011